Midnattssolsrallyt - The midnight sun rally
KUNGLIGA AUTOMOBIL KLUBBEN
 
 
Midnattssolsrallyt 2019:
zurück / back
separator
Alla vinnare i KAK Midnattssolsrallyt 2019:
 

Slutställning totalt:

1 Patrik Dybeck, SMK Gävle, Opel Kadett GSi 1 timme 27 minuter 42,5 sekunder
2 Harry Joki, KAK, Volvo 240 +23,7 sekunder
3 Mikael Wisti, Fagersta MK, Volvo 240 +1.03,3

Segrare klass för klass:

Klass 1 Bilar tillverkade före 1961 Fri volym
Bo Rönnbäck, ÖRMCK, Ford Starliner

Klass 2 Bilar tillverkade mellan 1962 och 1969 upp till 1000 cc
Per-Arne Sjöstedt, Haninge MK, Saab 96

Klass 3 Bilar tillverkade mellan 1962 och 1969 1001 cc till 1300 cc
Hans-Åke Söderqvist, Norbergs MC, BMC Cooper S

Klass 4 Bilar tillverkade mellan 1962 och 1969 1301cc till 1600cc
Markku Taipale (FIN), Historic Rally Club Finland, Ford Escort Twin Cam

Klass 5 Bilar tillverkade mellan 1962 och 1969 1601cc till 2000 cc
Jan Blom, Finspångs MS, Volvo PV 544

Klass 6 Bilar tillverkade mellan 1962 och 1969 över 2001cc
Karl-Bertil Ling, Kolsva MS, Ford Falcon Sprint

Klass 7 Bilar tillverkade mellan 1970 och 1975 upp till 1600cc
Sune Vesterlund, Eskilstuna MK, VW 1303S

Klass 8 Bilar tillverkade mellan 1970 och 1975 1601cc till 2000cc
Håkan Larsson, Laxå MK, Ford Escort RS 1800

Klass 9 Bilar tillverkade mellan 1970 och 1975 över 2001cc
Mats Myrsell, SMK Hedemora, Porsche 911

Klass 10 Bilar tillverkade mellan 1976 och 1981 upp till 1600cc
Krister Wennman, Rasbo MK. VW Golf GTi

Klass 11 Bilar tillverkade mellan 1976 och 1981 1601cc till 2000cc
Mikael Oscarsson, SMK Södermanland, Ford Escort BDG

Klass 12 Bilar tillverkade mellan 1976 och 1981 över 2001cc
Harry Joki, KAK, Volvo 240

Klass 13 Bilar tillverkade mellan 1982 och 1990 fri volym
Patrik Dybeck, SMK Gävle, Opel Kadett GSi

Klass 14 Utländskregistrerade bilar tillverkade före 1990 som uppfyller det egna landets nationella reglemente
Mathias Waldegård, MK Rimo, Porsche 911 

Regularity Sport totalt:

1 Rose-Marie och Roger Andersson, Katrineholms MK, Saab 96 V4 92,3 prickar
2 Leif Sohlberg/Lucas Helin, Tibro MK, VW 1303 S 93,8 p
3 Inge Møller (N)/Ole Reidar Myhrer (N), NMK Sør Gudbrandsdalen, Volvo 142 126,9 p

Segrare klass för klass Regularity Sport:

Klass 15 Bilar tillverkade före 1960
Hans-Göran Melander, Haninge MK, Triumph TR2

Klass 16 Bilar tillverkade mellan 1961 och 1974
Rose-Marie och Roger Andersson, Katrineholms MK, Saab 96 V4

Klass 17 Bilar 1975 eller nyare
Anders Hagman, Filipstads MC, Porsche 944

Regularity Elite totalt:

1 Anders o Jørn Grøttum (N), Asker & Bærum Motorsport, Opel Kadett GT/E 83,3 prickar
2 Asmund Kleve (N)/Oddvar Moland (N), KNA, Volvo 123 GT 89 p
3 Per Settergren/Martin Stuart, KAK, Triumph TR4A 104,4 p

Segrare klass för klass Regularity Elite:

Klass 18 Bilar tillverkade före 1960
Erling Svensen (N)/Ingar Carlsen (N), KNA Halden, Volvo PV 544

Klass 19 Bilar tillverkade mellan 1961 och 1974
Asmund Kleve (N)/Oddvar Moland (N), KNA, Volvo 123 GT

Klass 20 Bilar 1975 eller nyare
Anders o Jørn Grøttum (N), Asker & Bærum Motorsport, Opel Kadett GT/E

Ewy Rosqvists pokal (Bästa dam):

Historic: Lotta Lundqvist, MK Rimo, Opel Manta

Regularity Elite: Torhild Hallre, Norsk Sportsvogns Klubb, VW 1303S

 

separator